Puhelin:  045 110 9369

Sähköposti:ratsastuskeskusmerlitz@gmail.com

Equine Assisted Relaxation


Equine-Assisted Relaxation (EAR)

Communicating with a horse is so much more than just riding! The mere closeness of a horse, breathing in sync with a horse, petting or walking a horse is a great way to relax and focus.

We here at Merlitz want to give an equine experience also for those who don’t necessarily want to ride a horse. We want everyone to experience the magic horse people have known for centuries: simply being next to a such a big animal as a horse makes us humans stop and calm down – two things we so often forget to do in our fast-paced lives. The awe-inspiring nature of a horse automatically forces us to calm our minds and behaviour as horses are extremely sensitive to the moods of people attending to them. Anxious and restless person makes the horse anxious and restless. Horses express these emotions with their body language, and this can be even a bit intimidating. Therefore, when we relax our manners, our minds and our behaviour we immediately get a response from the horse: it becomes positively responsive and curious, seeking for a connection with the person. This subconscious behavioural feed-back loop then supports our self-confidence and provides experiences of success.

Our unique concept of Equine-Assisted Relaxation (EAR) is based on this feed-back loop. This experience is meant for You who find everyday life to be hectic, have hard time to calm Your mind, have problems sleeping or feel that You have lost touch on things that really matter in life.

EAR is also excellent if You would want to connect with horses but have a fear towards them. For work teams, friend groups or families EAR works in building team spirit and feelings of connectedness as a joint, somewhat exciting experience is very effective in bringing people together and creating trust.

Get in touch with us! We are happy to tell You more about Equine-Assisted Relaxation! Let’s build an equine experience that supports Your needs!


Equine-Assisted Relaxation – Hevosvälitteinen rentoutuminen

Hevosen kanssa kommunikointi on paljon muutakin kuin vain ratsastamista! Pelkkä hevosen lähellä oleilu, hevosentahtinen hengittäminen, hevosen silittäminen tai taluttaminen rentouttaa ja auttaa keskittymään.

Me täällä Merlitzissä haluamme tarjota hevoselämyksiä myös niille jotka eivät välttämättä halua kavuta hevosen selkään. Haluamme auttaa kaikkia saamaan sen kokemuksen jonka hevosihmiset ovat tienneet vuosisatoja: pelkkä ison eläimen läsnäolo auttaa pysähtymään ja rauhoittumaan – molemmat asioita jotka nopeatahtisessa arjessamme herkästi unohdamme tehdä.

Hevosen kunnioitettava olemus ikäänkuin pakottaa ihmisen tyynnyttämään mielensä. Ihminen alkaa automaattisesti toimimaan rauhallisesti eläimen lähellä sillä hevonen on herkkä reagoimaan ihmisen tunnetiloihin. Levoton ja kiihkeä ihminen tartuttaa saman olotilan hevoseen ja hevonen alkaa ilmaista näitä tunnetiloja omalla kehonkielellään. Hevosen levottomuus taas on ihmiselle usein hieman pelottavakin kokemus. Kun ihminen huomaa, että rentouttamalla oman olemuksensa ja mielensä myös hevosen elekieli muuttuu positiivisella tavalla vastaanottavaiseksi ja uteliaaksi. Näin ihminen saa alitajuisesti positiivista palautetta rentoutumisestaan – mikä puolestaan ruokkii itsevarmuutta ja tuo onnistumisen tunteita.

Tähän ‘feedback loopiin’ perustuu ainutlaatuinen konseptimme ‘Equine-Assisted Relaxation’ eli vapaasti suomennettuna ‘hevosvälitteinen rentoutuminen’. Kokemus on suunnattu Sinulle joka koet arjen pyörivän liian kovaa, mielen rauhoittamisen hankalaksi ja arjesta irrottautumisen haastavaksi. Ehkä haluaisit tutustua hevosiin mutta et välttämättä halua mennä hevosen selkään tai haluat voittaa pelkosi jota olet tuntenut hevosia kohtaan.

Hevosvälitteinen rentoutuminen toimii myös erinomaisena yhteishengen rakentamisen keinona työtiimeille, kaveriporukoille tai perheille. Yhteinen, hieman jännittäväkin kokemus on tehokas keino parantaa yhteenkuuluvaisuuden tunnetta ja luottamusta läheisiin ihmisiin.

Ota yhteyttä, kerromme mielellämme lisää! Räätälöidään juuri Sinulle sopiva elämys!

Yhteystiedot

Puhelin:045 110 9369
Sähköposti: ratsastuskeskusmerlitz@gmail.com

Rauramäentie 78 25130 Salo